top of page

"O, da bi predrl nebo in stopil dol!"

Tako je opisal hrepenenje po Odrešeniku starozavezni prerok Izaija, ki je živel okrog 800 let pred Jezusovim rojstvom. V času nove zaveze je to hrepenenje po Bogu opisal sv. Avguštin s svojim znamenitim stavkom: »Zase si nas ustvaril, Bog, in nemirno je naše srce, dokler se ne spočije v tebi, Bog.«

Kaj pa čuti današnji človek v digitalni dobi, na začetku 21. stoletja? Pred nekaj dnevi sva z mlado damo prišla v pogovor, kako danes doživljamo mesec december. Pa mi pravi: »Decembra se pa vsako leto znova zelo razveselim.« Pomislil sem, da mi bo govorila o veselem, čarobnem decembru, kot se ponuja v mestu okrog nas. Ona pa: »Komaj čakam decembra, ko zapojemo v cerkvi adventne pesmi. V Božji besedi adventa me vedno znova nagovorijo besede: čas se je dopolnil, Božje kraljestvo je blizu. Naj se spreobrnemo. Pa tisti dve lepi devetdnevnici pred Brezmadežno in pred božičem. In zadnji dve leti čudovito petje večernic ob sobotah zvečer, ko skupaj prepevate duhovniki pri oltarju. Zato se mi zdi, da je božič preprosto uresničenje tega adventnega časa.« Vesel sem bil tega njenega pričakovanja adventa.

Lepo nam simbolično približa naše adventno pričakovanje adventni venec s štirimi svečami. Ko vsako nedeljo prižgemo eno svečo več v znamenje, da raste v nas pričakovanje novorojenega Odrešenika in da nam je vedno bližje Jezus, ki je zapustil nebesa, da bi zaživel naše človeško življenje in nas odrešil večne smrti. Naša adventna priprava na božič nas normalno pripelje do lepe adventne spovedi, kjer imamo možnost doživeti ljubeč objem nebeškega Očeta, kot nam ga predstavi Jezus v priliki o izgubljenem sinu. Kako dragocen in lep je ta zakrament Božjega odpuščanja za našo dušo in srce, ko začutimo, da smo vsaj malo poravnali naše duhovne steze do Boga in do ljudi. Človek v globini srca in duše hrepeni po Bogu. O tem govori vsa človeška zgodovina, kot je zapisal neznani pisatelj: »Brez tebe, naš Bog, je svet prazen. Brez tebe, naš Bog, je na svetu pusto. Brez tebe, naš Bog, ni pravega veselja. Iščemo te, o Bog, da nas izpolniš s svojo ljubeznijo in svojim mirom, ker je v tebi polna radost življenja.«

Vsi vaši duhovniki vam želimo duhovno doživet adventni čas.

Jože Škrinjar, duhovni pomočnik

11 views0 comments

Recent Posts

See All

Ko pride Tolažnik

»Ko pride Tolažnik, ki vam ga bom poslal od Očeta, Duh resnice …« Jezusova obljuba se je začela uresničevati na binkošti, ko so bili učenci zbrani na istem kraju. Po pisanju Apostolskih del so se apos

Radodarno dajanje

Osrednji del in morda najpomembnejša tema Jezusove velikoduhovniške molitve je 'dajanje', ki se pojavi v devetih sklopih in označuje teologijo Jezusove molitve. Tako Oče kot Sin sta 'dajalca' oziroma

Ostanimo prijatelji

V času mojega otroštva narodnozabavna glasba med mladimi ni bila tako priljubljena in sprejeta kot je danes, a so vseeno obstajali »klasiki« kot Slak in Avsenik, katerih pesmi so bile hiti in so skora

Comments


bottom of page