top of page

Svetilke vedno prižgane

Ob krstu krstitelj staršem krščenca izroči v roke ob velikonočni sveči prižgano krstno svečo z besedami: »Sprejmite Kristusovo luč!« In jih povabi: »Starši in botri, ohranite luč, ki vam je zaupana, da bo vaš otrok v Kristusovi luči varno hodil kot otrok luči, vztrajal v veri in šel z vsemi svetniki v nebesih prihajajočemu Gospodu naproti.« Izročeni simbol luči in izgovorjene besede postavijo krščenca s starši in botri, ki so tudi sami že prejeli krst, v vrsto pričakujočih Ženina. Kaj loči v evangeliju pričakujoče Ženina na nespametne in na preudarne? Količina dodatnega olja za prižgane svetilke.


S krstom nam je prižgana luč vere, srečanje z Njim nam je zagotovljeno, le še za olje, gorivo je potrebno poskrbeti, da ne poide. Kaj lahko hrani in ohrani luč vere, ki mi je prižgana? V prvi vrsti moj odgovor na dar Božjega otroštva: moja molitev, obračanje k Očetu. Nato spoznavanje obličja Boga, v čigar ime sem bil krščen; to se najbolj razodeva po Svetem pismu in po občestvu vernih bratov in sester. In nadalje odstranjevanje senc in temin, ki bi zakrivale to Božjo luč v meni: zlo in njegovi zametki, ki se porajajo v mojem srcu in jih lahko uravnavam z redno spovedjo in večernim kesanjem. Najbolj pa hrani in ohrani živo luč moje vere Kruh Življenja, ki ga prejemam pri svetem obhajilu v občestvu, v skupnosti verujočih.


God svetega Martina, priljubljenega svetnika, svet zelo rad praznuje z bučnim veseljem in s čašami, polnimi mladega vina. Pa čeprav sveti mož z vinom ni imel kaj dosti opraviti. Če že, lahko občudujemo pri njem, kako mu že kot mlademu kristjanu ni zmanjkalo olja žive vere, da je v luči vere v prezeblem revežu prepoznal obraz Kristusa in z Njim delil, kar je premogel.

Prepričan sem, da ob praznovanju sv. Martina ne bo manjkalo vina. A tudi olja za svetilke naj ne manjka, saj tudi nam veljajo besede evangelija: »Takó naj vaša luč sveti pred ljudmi, da bodo videli vaša dobra dela in slavili vašega Očeta, ki je v nebesih.« (Mt 5,16)


Janko Rezar, župnik

19 views0 comments

Recent Posts

See All

Ali je še koga na dan Brezmadežne precej bolela peta? Mar ni ta bolečina za nas, Marijine otroke, nekaj povsem normalnega? V Genezi BOG spregovori kači: »Sovraštvo bom naredil med teboj in ženo in med

Tako je opisal hrepenenje po Odrešeniku starozavezni prerok Izaija, ki je živel okrog 800 let pred Jezusovim rojstvom. V času nove zaveze je to hrepenenje po Bogu opisal sv. Avguštin s svojim znamenit

Kralji, kraljice in kar je še te višje gospode, se nam zdi kot odmaknjen svet – nedosegljivo – svet zase. V ta odmaknjen svet bi utegnili uvrstiti tudi Kristusa Kralja vesoljstva. Prav ob njem pa se n

bottom of page