top of page

Postni čas je priložnost

Na začetku 40-dnevnega postnega časa nam evangelij prve postne nedelje sporoča, kako je Jezus preživel 40 dni v puščavi, kjer se je pripravljal na javno delovanje. Ob koncu bivanja v puščavi je bil telesno izčrpan, kar je njegov in naš sovražnik izkoristil za skušnjave, če bi jim Jezus podlegel. Jezus seveda zavrne skušnjavca.

Vemo, da je puščava v naravi kraj, kjer se zlahka izgubiš. Po drugi strani pa je tišina in samota puščave lahko tudi čas priprave, če je človek pred pomembnimi odločitvami, da se lažje umirjeno odloča v tišini. Za vsakega izmed nas je lahko postni čas lepa priložnost, ki nam jo Bog nudi po Cerkvi. Daje mi možnost, da se zamislim, kje sem jaz na poti k Bogu. Kakšen je moj odnos do ljudi okrog mene? Jezus je kot Bog in človek iz čiste ljubezni umrl za nas po trpljenju na križu, da bi se mi lažje rešili v nebesa. Naš odgovor na to razdajajočo se Božjo ljubezen je naše prizadevanje, da bi bili dobri in hvaležni. Da bi se čim večkrat spomnili: »Hvala ti, Gospod, da si zame dal življenje.«

Kaj pa dela ljubezni do ljudi? Sveto pismo pravi, da dobra dela pred Bogom izbrišejo množico grehov. Opaziti bližnjega in mu pomagati v potrebi. Poznam moža, ki na zunaj kaže, da ni vernik, ker ni bil vzgojen po veri. Kot vodja industrijskega obrata v tovarni je vsako jutro delil delo delavkam, ki so s hribov prihajale na delo, nekatere skromno oblečene in obute. Razmišljal je, kako bi jim pomagal. Z ženo sta pričela reševati nagradne križanke in rešitve je pošiljal na naslov teh revnejših delavk. To je trajalo kar nekaj let, da so dobivale denarne nagrade od križank, dokler ga niso odkrile. Zdaj je med domačini zelo cenjen kot fotograf, ki za skromno ceno fotografira v cerkvi krste, prva obhajila in poroke. Pravi, da mu je v veliko veselje, če lahko komu pomaga. Za njega veljajo Jezusove besede: »Kdor ni proti nam, je z nami.«

V postnem času je v ospredju molitev in premišljevanje križevega pota. V zahvalo za to Jezusovo ljubezen, ko se je do konca žrtvoval za nas, nam v postnem času ne bo težko premagovati naša sebična dejanja in jih nadomestiti z več ljubezni do Boga in soljudi. Vzeli si bomo več časa za molitev, branje Božje besede …

Vsi vaši duhovniki vam želimo duhovno rodoviten, miren in blagoslovljen postni čas.    

 Jože Škrinjar, duhovni pomočnik

16 views0 comments

Recent Posts

See All

Ti si Peter, Skala

Ti si Peter, Skala, in na tej skali bom sezidal svojo Cerkev. S temi besedami Jezus izbere Petra za prvega voditelja Cerkve. Jezus sam ostaja z nami z zagotovilom, da Cerkve peklenska vrata ne bodo ni

Morje, vihar in mir

Prostranost morja je pravzaprav velika uganka narave. Pokriva velik del zemeljske oble, se vedno giblje, se večkrat razbesni v viharju, vedno kroži z zemljo, se nikoli ne izlije in je polno življenja.

Commentaires


bottom of page