top of page

Marija kot vzornica

»Pozdravljena, obdarjena z milostjo, Gospod je s teboj!« Že dve tisočletji si kristjani v molitvi Zdrava Marija prizadevamo ohraniti besede, ki jih je izrekel angel Gabrijel Mariji. Naše pogosto ponavljanje teh besed, včasih tudi iz navade, lahko zatemni občutek globokega spoštovanja do čudovitega dogodka: učlovečenja Božjega Sina.

Marija je ob angelovem pozdravu svobodno in brezpogojno sprejela povabilo k sodelovanju v Božjem načrtu. Zato je Bog njeno vero nagradil s čudežem Božjega materinstva. V moči Svetega Duha je spočela in rodila svetu Božjega Sina.

Vprašajmo se, zakaj je Marija tako pomembna? Zakaj jo častimo? Papež Benedikt je podal razmišljanje o pomembnosti Marije v knjižici Božični blagoslov (2005). V njej pravi, da ko je bil Jezus rojen, je vsako ustvarjeno bitje darovalo simbol zahvale. Tako so angeli darovali himno, nebo zvezdo, modri z Vzhoda darove, pastirji občudovanje, zemlja votlino. Toda, sveti oče se je vprašal, kaj pa človeštvo? Kaj pa imamo mi, da darujemo Bogu?

Papež je preprosto odgovoril: »Kar mi lahko darujemo, je Devica Marija. Ona je največji ponos človeštva. Kaže na to, kaj je človeštvo sploh sposobno. Seveda, ti in jaz trpiva zaradi notranje razdvojenosti, ki jo imenujemo izvirni greh in povrh še zaradi množice osebnih padcev. Vendar, ko gledamo Devico Marijo, spoznamo resnično zmožnost človeške narave.«

Zaradi Marijine odprtosti, da sprejme Božje materinstvo, se po njej izliva vsa Božja ljubezen na nas in na ves svet. Marija, kot nova skrinja zaveze, je za nas simbol človekove predanosti Bogu. V njej je vsak človek poklican, da v sebi nosi Božjo Besedo, Jezusa Kristusa po molitvi, besedah in dejanjih ljubezni.

                                       Roman Travar, duhovni pomočnik

7 views0 comments

Recent Posts

See All

Lepota bo rešila svet

Staro krščansko izročilo je postavljalo dogodek Jezusovega spremenjenja na današnjo goro Tabor (588 m). Leta 1924, torej natanko pred sto leti, so na vrhu te gore zgradili mogočno baziliko na temeljih

Postni čas je priložnost

Na začetku 40-dnevnega postnega časa nam evangelij prve postne nedelje sporoča, kako je Jezus preživel 40 dni v puščavi, kjer se je pripravljal na javno delovanje. Ob koncu bivanja v puščavi je bil te

bottom of page