top of page

31. nedelja med letom - zahvalna nedelja

Tedaj je Jezus spregovóril množicam in svojim učencem: »Mojzesov stol so zasedli pismouki in farizeji. Delajte vse in se držite vsega, kar vam rečejo, po njihovih delih pa se ne ravnajte; govorijo namreč, pa ne delajo. Vežejo težka in neznosna bremena in jih nalagajo ljudem na rame, sami pa jih še s prstom nočejo premakníti. Vsa svoja dela opravljajo zato, da bi jih ljudje videli. Napravljajo si širše molitvene jermene in podaljšujejo robove na obleki. Radi imajo častno mesto na gostijah, prve sedeže v shodnicah, pozdrave na trgih in da jim ljudje pravijo ›učitelj‹.

Vi pa si ne pravite ›učitelj‹, kajti eden je vaš Učitelj, vi vsi pa ste bratje. Tudi na zemlji nikomur ne pravite ›oče‹, kajti eden je vaš Oče, ta, ki je v nebesih. Tudi si ne pravite ›vodnik‹, kajti eden je vaš Vodnik, Kristus. Največji med vami naj bo vaš strežnik. Kdor se bo poviševal, bo ponižan, in kdor se bo poniževal, bo povišan.«


Jezus ne najde prijazne besede za farizeje in tudi mi radi koga označimo za farizeja: za hinavca, čigar besede nimajo pokritja v njegovih dejanjih, ali pa ta dejanja - kot Jezus naravnost pove - opravlja zato, da bi ga ljudje opazili. In pri tem - tiho ali na glas - dodamo: "Jaz pa že nisem tak! O, ne, nisem farizej!"

Besede: Vsa svoja dela opravljajo zato, da bi jih ljudje videli..., zvenijo nevarno podobno prav tako Jezusovim besedam: Tako naj sveti vaša luč pred ljudmi, da bodo videli vaša dobra dela... Torej so dobra dela kljub vsemu lahko vidna!? Seveda! A le zato, da bodo ljudje, ki jih bodo deležni in jih bodo videli, slavili vašega Očeta, ki je v nebesih! (Mt 5,169

Tanka je meja med mano in farizejem, med svetostjo in svetohlinstvom...in poteka po sredini mojega srca!

(povzeto: Magnifikat, november 2023)
53 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page