top of page

26.02.2023 - 1. postna nedelja

Tedaj je Duh odvedel Jezusa v puščavo, da bi ga hudič skušal. Ko se je postil štirideset dni in štirideset noči, je postal naposled lačen. In pristopil je skušnjavec in mu rekel: »Če si Božji Sin, reci, naj ti kamni postanejo kruh.« On pa je odgovoril: »Pisano je: Človek naj ne živi samo od kruha, ampak od vsake besede, ki prihaja iz Božjih ust.«

Tedaj ga je hudič vzel s seboj v sveto mesto in ga postavil vrh templja ter mu rekel: »Če si Božji Sin, se vrzi dol, kajti pisano je: Svojim angelom bo zate zapovedoval in: Na rokah te bodo nosili, da z nogo ne zadeneš ob kamen.«

Jezus mu je odgovoril: »Pisano je tudi: Ne preizkušaj Gospoda, svojega Boga!« Spet ga je hudič vzel s seboj na zelo visoko goro. Pokazal mu je vsa kraljestva sveta in njihovo slavo ter mu rekel: »Vse to ti bom dal, če padeš predme in me moliš.« Jezus mu je tedaj dejal: »Poberi se, satan, kajti pisano je: Gospoda, svojega Boga, môli in njemu samemu služi!«

Tedaj ga je hudič pustil, in glej, angeli so pristopili in mu stregli.

Srčika prve skušnjave so telesne potrebe. In to ni šala. Ko je zdravje in življenje ogroženo, človek naredi vse za preživetje - celo zataji sebe, vrednote in vero. Jezus pa pove, da je zvestoba Božji besedi, pomembnejša. Na mesto, da bi življenje okrajšal na "zadovoljevanje mnogih potreb telesa", ga postavi na "Božjo besedo" - na "Boga" (Bog je tako rekekl..tega se držim).

Druga skušnjava je past napuha. "Jaz sem kar dober človek, izkušen kristjan, poznam Sveto pismo...zato se mi ni potrebno tako natančno držati vseh zapovedi - bom že sam presodil do kod in kako. "Uf, nevarno. Jezus namesto da bo zožil življenje "vsakič na svoj prav", ga postavi na "zaupanje v Boga" (Bog že ve...bolje kot jaz, tudi ko kaj prepove).

Tretja skušnjava je past oblasti, moči nad drugimi...in Bogom. Preračunavanje se bliža koncu. Ostaja samo še najosnovnejše: Imam vse ali edino potrebno? Častim Boga ali malikujem? Drugo namreč pomeni, da služim hudiču v tisoč vsakodnevnih potrebah, željah?

Post je torej mnogo več kot odpoved sladkarijam, alkoholu, mesu, morda večernemu internetu in TV...tisoč drobnim stvarem. Je okrajšanje in zmanjšanje do te mere, da končno postavim na "en skupni imenovalec" - na Boga. Ulomki in vse zakomplicirano odpade. Ostane samo čistina. Razkrije se, kdo sem in kdo je moj Bog - moja najgloblja resničnost: laž ali resnica, hudič ali Bog? Grem torej proti večni noči ali Veliki noči?

(povzeto: Magnifikat, februar 2023)
90 views0 comments

Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page