top of page

Spet kliče nas venčani maj, k Mariji v nadzemeljski raj

Smo že v drugem tednu Marijinega meseca, ki nas nagovarja, da bi pod Marijinim varstvom našli pot k Jezusu. Slovenskega maja si ne moremo predstavljati brez šmarnic – vsakodnevne ljudske pobožnosti v čast Mariji. Pobožnost te vrste poznajo tudi drugod po svetu, pri nas pa je leta 1855 dobila izvirno ime po cvetlici, ki ta mesec cvete po naših gozdovih in vrtovih. Že leta 1842 je Davorin Trstenjak objavil prevod francoske knjige Mesec Marije, leta 1851 so pobožnost začeli ljubljanski bogoslovci, v naslednjih nekaj letih so jo poznali tudi drugod in zdaj verjetno ni župnije, kjer ne bi brali »šmarnic«, molili lavretanskih litanij in peli Marijine pesmi (šmarnična pobožnost tako nikakor ni nujno vezana na sveto mašo, to je le par desetletji stara navada).


Kot vam je že znano poleg pobožnosti Marijinih litanij v Šaleku in Starem Velenju beremo šmarnično branje o slovenski mistikinji in kandidatki za svetnico - Magdaleni Gornik. Pri Martinu, v Šentilju, Šentjanžu, Bevčah, Plešivcu in na Gornji Ponikvi pa s Špelo in Adamom spoznavamo svetopisemske zgodbe in Marijo. Zato vsi lepo vabljeni k šmarnicam.


V vsakem primeru pa naj bo maj spodbuda za vse lepe izraze ljubezni do Marije: pogosteje molimo O Gospa moja, rožni venec, na sprehodu se ustavimo ob kaki Njej posvečeni kapelici ali znamenju, v stanovanju na vidno mesto postavimo kako Marijino podobo in jo olepšajmo s svežim cvetjem ... Skratka, dragi otroci, družine in vsi, želim nam, da v teh majskih dneh okrepimo ljubezen do naše Nebeške Matere Marije in se tako še bolj vrnemo k Jezusu.


"Ad Jesum per Mariam." - Po Mariji k Jezusu!

Matic Lesjak, vikar

27 views0 comments

Recent Posts

See All

Na dan krsta duhovnik izgovarja besede: »Jaz te krstim: v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha.« Sv. Trojica se nam razodeva kot Resnica. Ljudje največkrat zavrnejo preroka, ki si drzne govoriti o božj

Spomnim se, ko so govorili o Svetem Duhu kot o neznanem Bogu. Šele 2. vatikanski koncil je spet odprl zanimanje zanj. Res je, da je njegovo delovanje nevidno za naše telesne oči, a to ne pomeni, da ne

V dneh po Gospodovem vnebohodu se zdi, da se nahajamo nekje »vmes«. Sklenila se je doba Božjega Sina, ki se je z učlovečenjem »spustil« na zemljo in postal eden izmed nas. Po dopolnjenih letih razodev

bottom of page