top of page

2. velikonočna nedelja, nedelja Božjega usmiljenja

Pod noč tistega dne, prvega v tednu, ko so bila tam, kjer so se učenci zadrževali, vrata iz strahu pred Judi zaklenjena, je prišel Jezus, stopil mednje in jim rekel: »Mir vam bodi!« In ko je to rekel, jim je pokazal roke in stran. Učenci so se razveselili, ko so videli Gospoda. Tedaj jim je Jezus spet rekel: »Mir vam bodi! Kakor je Oče mene poslal, tudi jaz vas pošiljam.« In ko je to izrekel, je dihnil vanje in jim dejal: »Prejmite Svetega Duha! Katerim grehe odpustite, so jim odpuščeni; katerim jih zadržite, so jim zadržani.«


Tomaža, enega izmed dvanajsterih, ki se je imenoval Dvojček, pa ni bilo med njimi, ko je prišel Jezus. Drugi učenci so mu torej pripovedovali: »Gospoda smo videli.« On pa jim je rekel: »Če ne vidim na njegovih rokah rane od žebljev in ne vtaknem prsta v rane od žebljev in ne položim roke v njegovo stran, nikakor ne bom veroval.« Čez osem dni so bili njegovi učenci spet notri in Tomaž z njimi. Jezus je prišel pri zaprtih vratih, stopil mednje in jim rekel: »Mir vam bodi!« Potem je rekel Tomažu: »Položi svoj prst sem in poglej moje roke! Daj svojo roko in jo položi v mojo stran in ne bodi neveren, ampak veren.« Tomaž mu je odgovoril in rekel: »Moj Gospod in moj Bog!« Jezus mu je rekel: »Ker si me videl, veruješ? Blagor tistim, ki niso videli, pa so začeli verovati!«


Jezus je vpričo svojih učencev storil še veliko drugih znamenj, ki niso zapisana v tej knjigi; ta pa so zapisana, da bi vi verovali, da je Jezus Mesija, Božji Sin, in da bi s tem, da verujete, imeli življenje v njegovem imenu.


Ste se kdaj vprašali, kje je bil Tomaž, da ni bil skupaj z drugimi učenci, ko jih je obiskal Vstali? V svoji pisateljsko-igralski domišljiji si lahko izmislim cel kup opravičljivih razlogov za odsotnost: od predrzne misli, da se je zapil ob izgubi prijatelja, do tega, da je tolažil Marijo, ki je izgubila sina. Morda pa je zgolj malo zamudil in apostoli so že - iz strahu pred Judi - zaklenili vrata. Kar me seveda takoj spomni na priliko o desetih devicah in na pomembnost točnosti in pripravljenosti.


Tomaž skozi zaprta in zaklenjena vrata ni mogel vstopiti, vstali Kristus pač. Je pa zato Tomaž za vse nas zaposlene in nejeverne zamudnike "vstopil" v rane Vstalega - kar je vstopna točka do Njegovega srca.


(povzeto: Magnifikat april 2023)
52 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page