top of page

Žetev je, delavcev pa ni

V juniju smo bili navajeni mnogih mašniških posvečenj in novih maš in zdaj se iz leta v leto nostalgično oziramo nazaj, kako je bilo lepo, ko duhovnikov še ni manjkalo. Sedaj lahko novomašnike preštejemo na prste ene roke in niti ne porabimo vseh prstov, zato nas skrbi za danes in jutri, za prihodnost. Letos bodo za vso Slovenijo posvečeni trije novomašniki in pet diakonov. Število jubilantov je že dolgo nekajkrat večje od novomašnikov, kljub temu, da mnogim niti ni dano dočakati zlatega ali drugega okroglega mašniškega jubileja. Ob tem Jezusovo skrb: »Žetev je velika, delavcev pa malo,« vidimo še bolj pesimistično: »Žetev je, delavcev pa ni.« Pa drži?


Jezusove besede res izrazijo njegovo ljubečo skrb za množice, ki so kakor ovce brez pastirja. A so tudi spodbudne: »Prosite torej Gospoda žetve, naj pošlje delavcev na svojo žetev.« Še več: njegova skrb je podprta z dejanji; k sebi je poimensko poklical dvanajst učencev in jih kot apostole poslal delat dela, ki jih je sam opravljal. Preko poklicanih in poslanih je poskrbel za slehernega, ki je bil odprt za veselo oznanilo. In to počne še danes. In kakor je obljubil, bo z nami do konca sveta. Morda le ne na način naših predstav.


Danes se veselimo zlatomašnega slavja g. Toneta, dolgoletnega župnika v Šentjanžu, precej časa tudi na Gornji Ponikvi. Zlati jubilej je dočakal na župniji, kjer je začel svojo duhovniško pot. Skupaj z njim se Bogu zahvaljujemo za poklic in poslanstvo, ki mu je bilo zaupano. Tonetu smo lahko hvaležni za odgovor na Božji klic in življenjsko sodelovanje z njim za rast Božjega kraljestva med nami.


Ob tem pa obudimo zaupanje v Božjo obljubo, da bo tudi za naprej poslal delavcev na svojo žetev. Morda ne po naših pričakovanjih, a zagotovo nihče, ki ostaja odprt za veselo oznanilo evangelija in Božje delovanje v zakramentih, ne bo ostal praznih rok. Jezus je računal na dvanajst poslanih, pa je imel v mislih oznanjevanje do skrajnih mej sveta. V kolikor bi kdaj dopustil, da število mašnikov pri nas pade zgolj na dvanajst, še vedno ne bi smel biti problem. Kaj pa je mala Slovenija proti širnemu svetu?

Janko Rezar, župnik

18 views0 comments

Recent Posts

See All

Jezusova prilika o dveh sinovih, ki jih oče pošlje delat v svoj vinograd, spregovori o izpolnjevanju Božje volje. Na Jezusovo vprašanje, kateri izmed sinov je izpolnil očetovo voljo, so veliki duhovni

V apostolski veroizpovedi izpovedujemo, da verujemo v občestvo svetnikov. Torej v skupnost, druščino, množico svetih mož in žena, ki so po dopolnjenem teku zemeljskega življenja v Božji bližini, v neb

V preteklih 16 dneh sva v vaših župnijah preživljala čas pastoralne prakse dva bogoslovca celjske škofije, Filip in Mark Anton. Nekatere izmed vas sva srečala pri oltarni mizi, druge za domačo hišno m

bottom of page